Na našem spletnem mestu za zagotavljanje najboljše uporabniške izkušnje uporabljamo piškotke. Preberi več
Javni naročniki v Sloveniji morajo spoštovati Uredbo o zelenem javnem naročanju, ki je obvezna za 22 predmetov. Dodatno lahko za doseganje boljših rezultatov v smeri uvajanja pozitivnih sprememb pri naročanju upoštevajo tudi smernice za javno naročanje inovativnih rešitev.
Uredba o zelenem javnem naročanju (Uradni list RS, št. 51/17, 64/19 in 121/21) je v Sloveniji obvezna za 22 predmetov javnega naročanja.
V Sloveniji poznamo še eno orodje, ki pospešuje tehnološki napredek in pomaga pri reševanju družbenih izzivov na različnih področjih, npr zdravstvo, podnebne spremembe, transport, varnost, varovanje okolja, upravljanje voda in odpadov ter gradbeništvo. To je javno naročanje inovativnih rešitev.
Ta mehanizem javnemu sektorju omogoča učinkovito modernizacijo javnih storitev, hkrati pa ustvarja priložnosti za slovenska in evropska podjetja, da se umestijo in tako pridobijo vodilno vlogo na novih trgih. Pogosto je mogoče izzive obravnavati z inovativnimi rešitvami, ki so že blizu trga ali so že na trgu v manjšem obsegu in ne potrebujejo novih raziskav in razvoja. V tem primeru govorimo o javnem naročanju inovativnih rešitev. V primerih, ko teh rešitev (še) ni, in se pojavi potreba po raziskavah in razvoju, pa je možno uporabiti postopek predkomercialnega javnega naročanja ali postopek javnega naročanja partnerstva za inovacije.
Smernice za javno naročanje inovativnih rešitev
Pri uvajanju strožjih okoljskih zahtev v javnih naročilih pomembno vlogo igra tudi povezovanje med naročniki – na ravni lokalnih skupnosti ali širše. Povezovanje s »podobno mislečimi« pomeni možnost izmenjave izkušenj.
Nekatere lokalne skupnosti (npr razvojni centri ali občine) že organizirajo izobraževalne vsebine, strokovne dogodke in druge oblike druženja ter izmenjave dobrih praks med naročniki ter seznanitev naročnikov z vsebinami s področja zelenega, inovativnega in krožnega naročanja. Tam, kjer tovrstne aktivnosti še niso vzpostavljene, pa je smiselno, da tudi naročniki sami spodbujate občine in druge strokovne institucije za pripravo tovrstnih vsebin.
Številne – običajno brezplačne – vsebine in tudi možnost individualnih nasvetov v Sloveniji ponuja Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (projekt Care4climate).
Inovativno JN za izpolnitev okoljskih ciljev na občinski ravni: primer Köbenhavna.
Primer dobre prakse: Javno naročanje inovativnih rešitev
Na našem spletnem mestu za zagotavljanje najboljše uporabniške izkušnje uporabljamo piškotke. Preberi več